Saunujeme: Prečo je tak dôležité sa ochladzovať?

Saunujeme: Prečo je tak dôležité sa ochladzovať?

Tiež tak milujete saunovanie pre jeho osviežujúce a zdraviu prospešné účinky? To príjemné, dlhotrvajúce intenzívne teplo, následné ochladenie a ešte príjemnejší odpočinok.

Prečo ale saunový rituál robíme práve v tomto poradí a akú rolu v ňom hrá ono spomenuté ochladzovanie studenou vodou?

Kruh je dôležitý

Saunovanie je harmonický zážitok, zložený z niekoľkých cyklov. Jednotlivé súčasti saunovacieho cyklu rozhodne nie sú robené náhodne.

Začínáme zahriatím

Po letmej očisťujúcej sprche pred vstupom do sauny prichádza prvá fáza cyklu – zahrievanie.

Zahriatím tela nad jeho prirodzenú teplotu pomáhame rozširovať cievy a kapilary, ale hlavne ničíme zárodky vírusových ochorení, ktorým stačí k likvidácii teplota o niekoľko desatín °C vyššia. Táto fáza je v celom procese najdôležitejšia.

Ochladzujeme

Prečo po niekoľko minútovom zarievaní opäť ochladzujeme?

Jednoducho preto, aby sme mohli opäť zahrievať. Bez vonkajšieho ochladenia by telo chladlo zbytočne dlho a celý saunovací proces by sa tak zbytočne predlžoval.

Ochladzovanie po opustení sauny býva často nesprávne interpretované ako bezprostredná nutnosť skočiť po hlave do najbližšieho ľadového jazera. Pokiaľ sa rozhodneme budovať otužilosť, je skok na mieste. Rozhodne to ale neplatí vždy, najmä pre citlivejších a fyzicky menej zdatných jedincov, ktorí by si mohli týmto spôsobiť nepríjemný teplotný šok.

Miernejší variant ochladzovania obsahuje okrem bazéniku s ľadovou vodou tiež postupne sa ochladzujúca sprcha, kde si na studenú vodu lepšie privyknete. Kompletné schladenie v ochladzovacom bazéniku nasleduje až potom.

Videli ste už náš ochladzovací bazénik SHOKKI?

Chvíle kľudu

Pre ideálne saunovanie je treba vyhradiť si určitý čas.

Je totiž možné, že väčšinu tohto času preležíte na lehátku v odpočívarní s príjemne brnivými pocitmi končatín postupne sa uvoľňujúcimi kúskami vašej mysli.

Rozhodne to ale nie sú vyhodené peniaze.

V týchto chvíľach dochádza k ukľudneniu všetkých telesných procesov, úprave srdečného tepu do normálu a štartuje proces odbúravania škodlivých látok a následnej regenerácie.

V prípade vhodne zvoleného svetla a relaxačnej hudby môžete prestať mysleť na každodenné starosti a pomaličky sa chystať na dalšie kolo príjemného prehrievania.